دریافت*مبانی نظری و پیشینه تحقیق با موضوع استرس و سن*

مبانی نظری و پیشینه تحقیق با موضوع استرس و سن,مبانی نظری و پیشینه با موضوع استرس و سنمبانی نظری و پیشینه تحقیق با موضوع استرس و سن|40064493|cn|
هم اکنون فایل با موضوع مبانی نظری و پیشینه تحقیق با موضوع استرس و سن آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.

توضیحات: فصل دوم مقاله کارشناسی ارشد (پیشینه و مبانی نظری پژوهش)

همراه با منبع نویسی درون متنی به شیوه APA جهت استفاده فصل دو مقاله

توضیحات نظری کامل در مورد متغیر

پیشینه داخلی و خارجی در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب

منبع : انگلیسی وفارسی دارد (به شیوه APA)

نوع فایل: WORD و قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از متن مبانی نظری و پیشینه

استرس و سن

مقدمه

استرس جایگاه مهمی در مباحث روان‌شناسی‌ دارد و روان‌شناسان چگونگی واکنش به عوامل‌ استرس‌زا را از دیدگاه‌های مـختلف مـورد بحث و بررسی قرار داده‌اند. هانس سلیه[1]‌(1976) استرس را یـک واکـنش به محرک‌های محیطی تعریف می‌کند. به اعتقاد‌ لازاروس[2]‌ (1989) استرس‌ حالت تنش روانی است که به وسیله رویدادها و فشارهای جسمانی، روانی و اجتماعی به‌ وجود می‌آید. به بیان دیگر، هر محرکی کـه تـمامیّت زیستی، روانی و اجتماعی انسان را تـهدید کند، عامل اسـترس‌زا نامیده می‌شود و موجب‌ استرس می‌شود. می‌توان گفت کسانی که بیشتر در معرض عوامل استرس‌زا قرار دارند، برای ابتلاء به انواع ناراحتی‌های جسمانی و روانی‌ مستعدترند. تفسیر و ارزیابی ادارکی فرد از عامل استرس‌زا(استرسور)در شدت و میزان‌ اثرگذاری عامل‌ استرس‌زا‌ در انـسان نـقش به‌سزایی دارد (شفیع آبادی، 1384).

استرس به صورت پاسخ‌های متنوع بدنی(سردرد، سرگیجه، دردهای شکمی، بی‌خوابی، خستگی)، روان‌شناختی (نارضایتی از موقعیت موجود، اضطراب، تنش، بی‌قراری، افسردگی)، و رفتاری (استفاده از دارو، سیگار، داروهای اشتها آور) متجلی می‌شود. ازاین‌رو، در استرس‌ علایمی نظیر بیم و نگرانی، نزدیک بودن خطر، ناتوانی در تمرکز حواس، احساس تنش، احساس‌ ناتوانی‌ در‌ برخورد‌ با موقعیت‌ها و سعی در‌ اجتناب‌ از‌ آنها، ناتوانی در گفتار و ناهماهنگی حـرکتی، تنش عـضلانی، افزایش ضربان قـلب و فشار خون، خشک شدن دهان، و تکرّر ادرار به خوبی‌ مشهودند. لازم به یادآوری است‌ که‌ اضطراب‌ و استرس رابطه نزدیکی دارند و اضـطراب بر‌ اثر استرس‌ حاصل می‌شود. هرچه کنترل فرد بر روی موقعیت‌ها و محرک‌های استرس‌زا بـیشتر باشد، کمتر مـضطرب مـی‌شود. به عبارت دیگر، فرد زمانی دچار اضطراب می‌شود‌ که‌ راهی‌ برای‌ کنار آمدن با عوامل استرس‌زا پیدا نکند. (شفیع آبادی، 1384).

فرد در برابر عوامل‌ اسـترس‌زا (استرسورها) می‌تواند ‌ ‌دو نـوع واکنش داشته باشد: اول پاسخ‌ به صورت ناکامی که با علائمی نظیر سردرد، اختلالات معده‌ای، آشفتگی خـواب، فشار خـون بـالا، کهیر‌ پوست‌ و در نهایت با افسردگی همراه است. دومین نوع پاسخ به صورت اضطراب‌ است‌ که با احساس بـی‌کفایتی، نبود اطمینان، ابهام در تفکر، و گاهی هراس همراه است. اضطراب شدید با نشانه‌هایی مانند تیک، کهیر پوست، تغییر صدا، و‌ کـاهش‌ وزن‌ مشخص می‌شود(مارکیدس[3] و کوپر[4]‌، 1989).

انسان در‌ همه‌جا‌ و در همه‌سنین در زمینه‌های گوناگون به نوعی دچار استرس و عوارض ناشی از آن است. همچنین مطالعات نشان داده است که نوع رویدادهایی که موجب استرس می گردد در سنین مختلف متفاوت خواهد بود. در پژوهش حاضر سعی بر این است که در مورد ویژگی دوره های مختلف زندگی و استرس های خاص آن دوره و روش های برطرف کردن آن بحث گردد.

[1] Selye H

[2] Lazaurus R. S

[3] Markides K. S

[4]Cooper C. L


مطالب دیگر:
📌پاورپوینت فصل دهم علوم نهم 📌پاورپوینت درس چهارم فارسی نهم 📌پاورپوینت الگوی کاربردی رشد و حیات گیاهان و جانوران در معماری📌پاورپوینت الهام از طبیعت📌پاورپوینت تجزیه و تحلیل هنرستان شهید ساعتچی فردخرمشهر📌پاورپوینت درس دوم فارسی نهم 📌پاورپوینت درس هشتم فارسی نهم 📌پاورپوینت پایداری درمعماری📌پاورپوینت درز انبساط و درز انقطاع📌پاورپوینت فصل سیزدهم علوم نهم 📌پاورپوینت درس دوازدهم فارسی نهم 📌پاورپوینت درس چهاردهم فارسی نهم 📌پاورپوینت جنگ جهانی دوم ( تاریخ ایران و جهان )📌پاورپوینت تدریس درس اول فارسی نهم 📌پاورپوینت تدریس درس هفتم فارسی نهم 📌پاورپوینت تدریس درس نهم فارسی نهم 📌پاورپوینت تدریس درس دهم فارسی نهم 📌پاورپوینت پودمان الگوریتم کار و فناوری نهم📌پاورپوینت پودمان بازی های رایانه ای کار و فناوری نهم📌پاورپوینت آموزش درس نهم کتاب علوم تجربی پایه چهارم ابتدایی ( بدن ما 1 )📌پاورپوینت پودمان برق کار و فناوری نهم📌پاورپوینت پودمان خودرو کار و فناوری نهم📌پاورپوینت پودمان پایش رشد و تکامل کودک کار و فناوری نهم📌پاورپوینت پودمان صنایع دستیکار و فناوری نهم📌پاورپوینت بافت (عکاسی) مربوط به کتاب فرهنگ وهنر پایه هشتم